Malum buharcılar olarak 18650, 28650 gibi oldukça yüksek kapasiteli ve yanlış kullanıldığında tehlikeli olabilecek piller kullanmaktayız ve bu piller yoğun kullanımdan dolayı bir süre sonra ölmekte. Bu yazımızda ömrü dolan bu pillere ne yapmamız gerektiği konusunda yol göstermeye çalışacağız.

Öncelikle ülkemizde atık piller konusunda sorumlu kuruluş TAP (Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği). Öncelikle TAP'ın sitesinde yer alan bilgiler ışığında bu pillerin neden toplanılması gerektiği gibi konuları inceleyelim.

Atık piller neden toplanmalı?

Pil üreticileri, kullandıkları yeni teknolojilerle hem daha çok fayda yaratmakta, hem de çevre için daha dost üretim gerçekleştirmektedir. Yine de tükenen pilleri çevreye veya çöpe atmamalıyız. Çünkü atık pillerin içerisindeki çeşitli kimyasal maddeler çöp depolama alanlarında yeraltı sularına ve toprağa karışarak kirlilik yaratabilir. Hem bu nedenle hem de atık pillerin geri kazanımı yoluyla doğal kaynakların verimli kullanımını artırmak için Atık pilleri naylon torba, karton kutu ya da kavanozlarda biriktirilerek, süpermarketlerde, okullarda, muhtarlıklarda, belediyelerin belirlediği toplama merkezlerinde bulunan atık pil kutularına atmalı veya pilimizi satın aldığımız satış noktasına geri götürmeliyiz.

Atık piller niçin ayrı toplanmalıdır?

Atık piller kesinlikle evsel atıklarla karıştırılmamalı ve çöpe atılmamalıdır. Atık piller çöpe atıldığı zaman dış kapları zamanla delinir ve bünyelerindeki metaller ve kimyasal maddeler toprağa ve suya karışabilir. Neticede atık piller çevre kirlenmesine yol açtıkları gibi, cıva ve kadmiyum gibi ağır metallerin besin maddelerine bulaşmaları sonucunda insan sağlığına zarar verebilirler.


Atık pillerin kontrolü ile ilgili olarak ülkemizde hangi yasalar yürürlüktedir?

Atık pil ve akümülatörlerin ayrı toplanması, taşınması, depolanması, geri dönüşümü veya bertarafını sağlamak üzere T.C Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından 31 Ağustos 2004 tarihinde Atık Pil ve Akümülatörlerin Kontrolü Yönetmeliği yayımlanmıştır.

Bu yönetmeliğin kapsamında pil üretici ve ithalatçılarının belediyelerin pil ürünlerinin dağılımı ve satışını yapan kuruluşların ve tüketicilerin yükümlülükleri ayrı ayrı belirtilmiştir.


Atık pillerin ve akümülatörlerin toplanması, taşınması, depolanması, geri dönüşümü veya bertarafı konusunda Türkiye’de yetkilendirilmiş kuruluşlar kimlerdir?

T.C Çevre ve Orman Bakanlığının bu  konuda yetkilendirdiği kuruluşlar şunlardır: Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP).

TAP’ın atık pil toplama faaliyetleri nasıl yürütülmektedir?

TAP, ülke genelinde aşağıdaki yelerde oluşturduğu toplama noktalarında mevcut çeşitli tip kutu ve bidonlar vasıtasıyla atık pilleri toplamaktadır;

Okullar, üniversiteler, süpermarketler, perakende pil satıcıları, hastaneler, eczaneler, bürolar, belediyeler, muhtarlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, endüstriyel kuruluşlar.


Topladığım atık pilleri size nasıl ulaştırabilirim?

Taşınabilir ağırlıklardaki atık pillerinizi marketlerdeki atık pil kutularına atabilirsiniz. Pil miktarı fazla ise, sitemizin ana sayfasındaki ‘’Atık Pil Biriktirdim’’ formunu dolduruyorsunuz. Pilleriniz ilgili belediye veya anlaşmalı firmalarımız tarafından en kısa zamanda aldırılacaktır.

Konunun daha aydınlatıcısı olması açısından TAP'ın hazırladığı bilgilendirici reklam ve video'lar da bulunmakta, onlara da göz atalım;

TAP derneği - Atık Pillerin Toplaması Reklam Filmi


Çocuklar için atık pillerin zararları ve geri dönüşümünün faydalarıBuharcılar olarak atık pillerimizi ne yapmalıyız?

Gelelim biz buharcılar olarak bu atık pillerimizi ne yapmamız gerektiği konusuna. Öncelikle TAP bu işi organize etmekte ve sitesinde gerekli bilgileri vermekte. Bu pilleri TAP'ın belirlediği atık pil toplama noktalarına bırakabileceğimiz gibi elimizde ki pil sayısı fazla ise TAP'ın sitesinde ki form vasıtasıyla da teslim alınmasını sağlayabilirsiniz.

Atık pil toplama noktaları nerede?

TAP'ın sitesinde yer alan ilgili bölümde size en yakın toplama noktalarını görebileceğiniz gibi yine belirlenmiş market ve kuruluşlarada ki toplama kutularında bunları bırakabilirsiniz. Sitede yer alan bilgiye göre şu işletmeler atık pilleri kabul etmekte.


Ek olarak listede adı geçen bu işletmelerin konu ile ilgili bilgilendirmelerini sizler için inceledik.

  • Migros - sitesinde atık pil toplanan mağazaların listesi bulunmakta.
  • Media Markt - sitesinde pil dahil ayrıştırılmış atık topladıkları belirtmekte.

Diğer bilgilendirici materyaller

Biz buharcılar olarak oldukça fazla sayıda pil kullandığımız için bu konuya en çok bizim duyarlılık göstermemiz gerekmekte. Lütfen sizde atık pillerinizi geri dönüşüm kutularına götürerek ve aşağıda ki materyalleri çevrenizle paylaşarak bu konuda ki bilincin artmasına katkıda bulunun.
Yorumlar
Henüz hiç yorum yapılmamış.
Kullanım şartlarına uygun olmayan yorumlar, moderasyon ekibimiz tarafından silinecektir.