Vaping'in her geçen gün daha popüler gelmesiyle, son dönemde konuyla ilgili belgesellerde yayınlanmaya başladı. Biz A Billion Lives'ı iple çekerken, geçtiğimiz günlerde düzenlenen VapeExpo 2016 - France'da yayınlanan Beyond The Cloud adlı belgesel,  oldukça ilgi görmeyi başardı.

Ghyslain Armand and Sébastien Duijndam tarafından çekilen bir saatlik belgeselde,  birçok değişik ülke gezilerek insanların vaping hakkında fikirlerine yer veriliyor. Hakkında

Yılda 6 milyondan fazla ölümle tütün, erken ölümün en başlıca sebeblerinden biri. Dünya Sağlık Örgütü'nün çalışmalarına göre mevcut tütün kullanıcılarının yarısı bağımlılıklarından kaynaklanan bir hastalık sonucu ölmekte.

Tütün içermeyen elektronik sigaralar, zarar azaltımı konusunda önemli bir adım. E-sigaralara kökten karşı olmayan sağlık otoriteleri dahi bu yeni cihazlara oldukça ihtiyatlı yaklaşmaktalar. Bilimsel ve politik bir savaşın hazırladığı bu zeminde elektronik sigaralar, sağlık yasalarını sarsmakta ve etkilemekte.

Not: Belgeselin an itibari ile tek altyazısı İngilizce olsa da, yapımcılar yakında diğer dillere çevrilebilmesi için gereken ham versiyonunu da youtube üzerinden yayınlayacaklarını duyurdu. Buharmetre ekibi olarak en kısa zamanda çeviriyi bitirip yayınlamaya çalışacağız.
Yorumlar
Henüz hiç yorum yapılmamış.
Kullanım şartlarına uygun olmayan yorumlar, moderasyon ekibimiz tarafından silinecektir.