Change.org üzerinde halen devam "Elektronik Sigara Satışı Yasallaşsın" kampanyasına, bizde Buharmetre topluluğu olarak destek vermek amacıyla, kampanya metnini aşağıda yayınlıyor ve sizleri de imzalamaya davet ediyoruz.

Elektronik Sigara Satışı Yasallaşsın

Merhabalar,

Sigara tiryakiliği günden güne hepimiz için ciddi bir sorun haline geliyor. Gerek tiryakilerin gerekse dumana maruz kalanların yaşadıkları uzun vadeli ve geri dönüşü olmayan sağlık sorunları hepimizi endişelendiriyor. Bunun engellenmesi için yurt genelinde "dumansız hava sahası" gibi uygulamalar her ne kadar bu sorunu azaltmaya yönelik olsa da ortadan kaldırmaya ya da ciddi anlamda azaltmaya yönelik büyük bir adım değil. 

Şu anda dünyada gelişmekte olan bir teknoloji olan elektronik sigaralar çoğu ülkede ciddi ilerleme kaydetmiş durumda. İngiltere Kamu Sağlığı Kurumu'nun 2015'te yaptığı araştırmaya göre (Kamu Sağlığı Kurumu araştırması) elektronik sigaralar, normal sigaraya göre yüzde 95 daha az zararlı. Ve İngiltere başta olmak üzere Avrupa ve Amerika'da büyük bir kitle elektronik sigaraya geçiş yaptı.

Elektronik sigaralardan çıkan duman değil bitkisel gliserin ve saf su içeren bir buhardır. Bu yüzden çevredekilere etkisi de oldukça düşüktür. (normal sigaralara göre neredeyse hiç yoktur.)

Biz Türkiye vatandaşları için ise elektronik sigaraya ulaşmak oldukça zor. 

Elektronik sigara kullanımı hem tiryakilerin hem de dumana maruz kalanların oranını ciddi oranda azaltacaktır.

Bağlantılı linkler;

Kampanyaya destek vermek ve imzalamak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.
Yorumlar
Henüz hiç yorum yapılmamış.
Kullanım şartlarına uygun olmayan yorumlar, moderasyon ekibimiz tarafından silinecektir.