VapingDB
BuharMetre.com
Nedir?

BuharMetre.com, buharcıların hayatını kolaylaştırmak amacıyla yine buharcılar tarafından hazırlanmış bir projedir.

Neden?

BuharMetre.com, ülkemizde elektronik sigara ve vaping konusunda ki defakto yasaklardan dolayı ortaya çıkan bilgi kirliliğinin önüne geçebilmek adına ortaya çıkmış, buharcıların doğru, özgür ve tarafsız bilgiye kolayca ulaşmasını sağlamayı hedefleyen bir projedir.

Özgür ve tarafsız derken neyi kast ediyorsunuz?

Ülkemizde, BuharMetre.com önce ortaya çıkmış olan vaping odaklı site, forum ve gruplar mevcut olsa da, bunların hepsi olmasa da büyük çoğunluğu, mevcut defakto yasaklardan dolayı ortaya çıkan durumu, ticari fırsata dönüştürmüş durumdalar. Bu yüzden bu platformlarda, ilgili platformun sponsorları, reklam verenleri yahut benzeri ilişkilere sahip kişi ve kuruluşların ürünleri hakkında özgür bir şekilde yorum ve eleştirilerinizi belirtmeniz malasef mümkün değil.

Bu durum canımızı oldukça fazla sıktığından dolayı, tam bu noktada kullanıcı ve tamamem kullanıcıların oluşturduğu içerik odaklı bir platform oluşturma fikrini hayata geçirmeye karar verdik.

Özgür ve bağımsız kalabilmek adına siz reklam almayacak mısınız?

BuharMetre henüz oldukça yeni bir oluşum olduğundan halen sunucu vb. masrafları kendi cebimizinden karşılayabiliyoruz. Tabiki her geçen gün artan site trafiğimizi ve kullanıcı sayımızı göz önüne aldığımızda bu masrafları bir noktadan sonra karşılayabilmek adıne sponsorluk ve reklam çalışmaları yapmamız gerekecektir.

Tam burada belirtmek isteriz ki, mevzu bahis durumda bile bizim için sitenin özgür ve bağımsız kalması en önemli faktör olacağından dolayı, olası reklam verenler sitenin mevcut içerik yapısına uygun hareket etmek durumunda olacaklar. Kısacası “ürünlerim hakkında olumsuz yorumları silerseniz reklam veririz” tarzı yaklaşım sergileyenlerin reklamlarını BuharMetre.com'da göremeyeceksiniz :)

Bahsettiğiniz defakto yasaklar neler?

Mevcut yasalar itibari ile Gümrük Bağanlığı, vaping cihazları ve ekipmanlarının (likit, nbase, mod, atomizer, vb. ) ithalatının Sağlık Bakanlığı iznine tabi olduğunu belirtmekle birlikte, Sağlık Bakanlığı, yeterli araştırma ve çalışmanın olmamasını öne sürerek bu izinleri vermemekte. Sonuç olarak ortaya defakto bir ithalat yasağı çıkmış olmakta.

Siteye üye olmak için gereksinimler neler?

BuharMetre.com üyeliği için tek gereksinimimiz 18 yaşını doldurmuş olmanız. Dünyada ve ülkemizde vaping cihaz ve ekipmanları, tütün ürünü kategorisine girdiğinden dolayı, bizimde tütün ürünleri ile ilgili kanunları takip etmemiz gerekmekte. Bu yüzden henüz 18 yaşını doldurmamış arkadaşlarımızın siteyi kullanmaları ve üye olmaları, Kullanım Şartları sözleşmemiz gereği yasaktır. 18 yaşından küçük bireylerin üyeliğini tespit etmemiz durumunda, ilgili kullanıcı hesabı silinmektedir. Lütfen bu konuda ısrarcı olmayınız.

Sitenizde ürünlerim hakkında olumsuz yorumlar yer almakta, kaldırmanızı istiyorum.

BuharMetre.com zaten daha en baştan amacı, vaper'lar için özgür ve bağımsız bir bilgi paylaşım platformu oluşturmak olduğundan, sitemizde incelemesi yapılan ürünler hakkında olumlu olduğu kadar olumsuz kullanıcı yorumlarına da rastlamak mümkün.

En baştan belirtmeliyiz ki, moderatör ekibimiz gönderilen her içeriği moderasyona tabi tutmakta ve Kullanım Şartları sözleşmemizde ki kurallara uymayan içeriği daha en baştan gösterimini engellemekte. Bu da, sitede gösterilen her yorumun zaten moderasyondan geçtiğini ve gerekli şart ve koşullarımızı sağladığı anlamına gelmekte. Yine de moderasyon ekibinin hata yaptığını ve Kullanım Şartları sözleşmesine aykırı bir içeriğin gösterimde olduğunu düşünüyorsanız, iletişime geçerseniz ilgili içerik tekrar gözden geçirilecektir.

Ek olarak telif hakları ihtilafları ile ilgili bir durum olduğunu düşünüyorsanız, Kullanım Şartları sözleşmemizde konuyla özel bir bölüm yer almakta.

Size nasıl yardımcı olabilirim?

BuharMetre.com tamamen kullanıcı ve kullanıcı içeriği odaklı olduğundan, bize ve diğer buhardaşlara siteye içerik girerek yardımcı olabilirsiniz :) Unutmayınız ki sitede ürettiğiniz her içerik, gönderdiğiniz her yorum ve inceleme, diğer buhardaşların likit, mod, atomizer vb. ekipman ve malzemeleri daha kolay ve doğru bilgilendirmeyle seçmesine yardımcı olacaktır.

Ek olarak, sitenin daha çok vaper'a ulaşabilmesi, daha fazla inceleme ve içerik anlamına geleceğinden çevrenizde ki diğer buhardaş arkadaşlarınıza BuharMetre.com'dan sözlü bile olsa varlığından bahsetmeniz ve yönlendirmeniz bize en çok yardımcı olabileceğiniz diğer bir husus.

BuharMetre ticari bir oluşum mu?

Hayır. BuharMetre.com tamamen bir grup vaper arkadaşın bir araya gelip oluşturduğu ve ticari kaygı gütmeyen bir proje. Tek amacımız ülkemizde ki buhardaşların doğru, özgür ve tarafsız bilgiye kolayça ulaşabilmeleri.

Moderatör olmak istiyorum ne yapmalıyım?

Özel olarak yapmanız gereken bir şey yok. Siteye zaten vakit ayıran ve içerik gönderen bir kullanıcı iseniz, yeni moderatörlere ihtiyacımız olması durumunda biz sizi buluruz :)