Elektronik sigara
Elektronik sigara nedir?

Basitçe bir mod ve atomizerdan oluşan sistemdir. Atomizer'a pil vasıtasıyla verilen elektrik akımı, coil (tel) üzerinde ki likiti ve içerisinde ki nikotinin buharlaştırılmasını sağlar. Basitçe sigara tüketmek yerine, ciğerimize buhar soluduğumuz sistem.

Neden?

Elektronik sigaralarda kullandığımız sıvılar aroma, nikotin, VG (bitkisel gliserin) ve PG (propilen glikol) gibi maddeler içerir ve normal tütün dumanına duyulan bağılmılıktan kurtulmak veya zararlarını azaltmak maksadıyla kullanılır.

Elektronik sigara ülkemizde yasak mıdır?

Elektronik sigaralar ülkemizde tütün ürünleri kapsamında değerlendirilmekte olup, direk olarak satışını engelleyen bir yasa bulunmamakla birlikte, yurtdışından ihtahalatı Sağlık Bakanlığı iznine tabi hale getirilmiştir ve mevcut durumda Sağlık Bakanlığı hakkında yeterli araştırmaların olmaması sebebiyle ihtalatına izin vermemektedir.

Elektronik sigara, sigarayı bıraktırır mı?

Hayır. Elektronik sigaralar, tütün ve normal sigarayı bırakmanız sağlayacak sihirli cihazlar değildir. Sadece el, dudak alışkanlığını ortadan kaldırmadan koku ve duman gibi özellikleri kullanarak üretlmiş bir sigara simülatörüdür. Dışarıya su buharı verdiği için pasif içiçilik düzeyi azalmakta, sadece nikotin alındığı için ise sigaranın bazı olumsuz etkilerinden uzak tutmaktadır.

Likit ne içerir?

Elektronik sigara likitleri 3 ana madde ihtiva eder; Nikotin, Nbase ( VG + PG ) ve opsiyonel olarak aroma.

Nbase nedir?

Saf nikotin tek başına toksik bir madde olduğundan, elektronik sigara likitlerinde kullanılabilmesi için seyretilmesi gerekmektedir. Bu yüzden nikotini taşıyacak ve dolayısıyla seyretlecek, VG ( bitkisel gliserin ) ve PG'den ( propilen glikol ) oluşan karışıma nbase (nicotine-base) adı verilir.

Buharmetre.com elektronik sigara veya likit satışı yapar mı?

Hayır. BuharMetre.com hiçbir şekilde elektronik sigara, aparatları veya likitlerinin satışını yapmaz. Sitemiz sadece ve sadece elektronik sigara aparatları ve likitleri konusunda kullanıcıların yorum ve puanlama yapabileceği bir veritabanı ve topluluktur.

Buharmetre.com ekibi inceleme için ekipman veya likit talep eder mi?

Hayır. BuharMetre.com ekibi, üreticilerden likit ve ekipman talebinde bulunmaz. İsmimizi kullanan bu tarz bir talep geldiğinde lütfen riayet etmeyiniz.

Puanlama sistemi
Puanlama sistemi nasıl çalışır?

Sitemiz de yer alan likit ve ekipmanlara, kullanıcılarımız ekledikleri incelemeler vasıtasıyla puan verebilirler. Puanlama sistemimiz 1'den (en kötü) 5'e (en iyi) kadar olan skala kullanmaktadır. Verilen paunlar sonucunda ortalama puan otomatik olarak hesaplanır ve listelemesi yapılırken bu puan göz önünde tutulur.

Neden yüksek puanlı likit / ekipman daha düşük puanlıdan sonra listelenmekte?

Puan sıralaması yapılırken, ortalama puana ek olarak toplam inceleme sayısıda göz önünde tutulmaktadır. Bu sayede yeni eklenmiş ve 5 puanlı tek bir inceleme sahip bir likit veya ekipmanın, birden çok fazla incelemeye sahip olanların otomatikman önüne geçmesi engellenir.

İncelemeler
Eklediğim yeni likit, ekipman veya inceleme ne zaman görüntülenebilir hale gelecek?

Siteye eklenen bütün incelemeler moderatörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra görüntülenebilir hale gelmektedir. Gerekli moderasyon genelde en geç yarım saat içerisinde yapılmaktadır.

Eklediğim inceleme neden silindi?

Siteye gönderilen incelemeler ekibimiz tarafından moderasyona tabi tutulmakta olup, inceleme ekleme yönergelerine veya kullanım şartlarına uymayanlar gösterim dışı bırakılır veya silinir. Eğer bir hata sonucu incelemenizin silindiğini düşüyorsanız, iletişim sayfasından bizimle temas kurabilirsiniz.

Likit incelemeleri
Nasıl likit incelemesi eklerim?

Eklemek istediğiniz likitin sayfasında yer alan “İnceleme ekle” adlı butonu kullanarak yeni inceleme ekleyebilirsiniz. Karşınıza gelecek formda likitin tat kategorisini belirleyebilir, içinde ki aromlar için etiketler girebilir ve puanlamanızla birlikte inceleme metninizi yazabilirsiniz. Ek olarak isterseniz incelediğiniz likitin elinizde ki nikotin miktarını, VG / PG oranını, demlenme süresini ve kullandığınız ekipmanları da girebilirsiniz.

İnceleme yapmak istediğim likit sitede yer almıyor?

İnceleme yapmak istediğiniz likiti, sitemiz menüsünde yer alan arama formu vasıtasıyla aramanıza rağmen bulamadı iseniz kolaylıkla ekleyebilirsiniz. İlgili likit üreticisinin sayfasında yer alan “Likit ekle” butonu vasıtasıyla likiti veritabanımıza ekleyebilirsiniz. Hemen ardından yeni eklenen likit için incelemenizi yazmanızda mümkündür.

Ekipman üreticileri
Nasıl ekipman incelemesi eklerim?

Eklemek istediğiniz ekipmanın sayfasında yer alan “İnceleme ekle” adlı butonu kullanarak yeni inceleme ekleyebilirsiniz. Karşınıza gelecek formda ekipmanın etiketlerini girebilir ve puanlamanızla birlikte inceleme metninizi yazabilirsiniz.

İnceleme yapmak istediğim ekipman sitede yer almıyor?

İnceleme yapmak istediğiniz ekipmanı, sitemiz menüsünde yer alan arama formu vasıtasıyla aramanıza rağmen bulamadı iseniz kolaylıkla ekleyebilirsiniz. İlgili ekipman üreticisinin sayfasında yer alan “Ekipman ekle” butonu vasıtasıyla ekipmanı veritabanımıza ekleyebilirsiniz. Hemen ardından yeni eklenen ekipman için incelemenizi yazmanızda mümkündür.

Üreticiler
Eklemek istediğim likit veya ekipmanın üreticisi sitede yer almıyor?

İlgili üretici, sitemiz menüsünde yer alan arama formu vasıtasıyla aramanıza rağmen bulamadı iseniz kolaylıkla ekleyebilirsiniz. Burada ki sayfada yer alan “İşletme ekle” butonu vasıtasıyla ilgili üreticiyi veritabanımıza ekleyebilirsiniz.